ДИЕТА ПРИ ЗАХАРНА БОЛЕСТ / ДИАБЕТ 2-ри тип

 

Свинско месо с гъби, моркови, лук и чесън в гювеч

Ястието е подходящо е за хора с дибет, глутенова ентеропатия (цьолиакия), затлъстяване, анемия. Не е подходящо за хора с чернодробна и бъбречна недостатъчност, подагра, ревматологични болести.

При хора с язва, колит и гастрит да не се консумира лука и чесъна.  


Продукти:

500 г нетлъсто свинско месо;

400 г гъби печурки;

300 г моркови;

1 глава лук;




1 глава чесън;

3 с. л. олио;

100 мл бяло вино;

1 каф. л. черен пипрер;

Сол според диетата.



Начин на приготвяне:

Месото се нарязва на парчета, поръсва се със сол и черен пипер. Оставя се да престои 30 минути в хладилника. Гъбите се измиват и нарязват на едри парчета. Лукът се нарязва на полумесеци. Морковите се измиват, остъргват се и се нарязват на парчета. Чесънът се бели и скилидките се оставят цели. 




В глинен гювеч най-отдолу се налива олиото, слагат се морковите,  месото, гъбите и най-накрая лука и чесъна. Налива се 100 мл бяло вино, поставя се капака и ястието се слага да се пече на 220 градуса фурна, на долното ниво н фурната около 75-90 минути.

Ако нямате глинен гювеч, може да печете месото в дълбока тавичка покрита с алуминиево фолио.






Домати с яйца, сирене и кашкавал на фурна


Ястието е подходящо е за хора с дибет, глутенова ентеропатия (цьолиакия), подагра, ревматологични болести, затлъстяване, анемия. Не е подходящо за хора с чернодробна и бъбречна недостатъчност, язва, колит и гастрит.


Продукти:

2 големи домата;

1 яйце;

50 г кашкавал;

100 г сирене;

1-2 с. л. олио.




Начин на приготвяне:

Доматите се измиват обилно с вода и се нарязват на кръгчета с дебелина 7-8 мм. Подреждат се в тавичка с подходяща големина, която се постила с хартия за печене и се намазва с олио или друга мазнина.





Сиренето и кашкавалът се настъргват на едро ренде, разбъркват се с разбитото яйце. Сместта трябва да стане гъста, за да не се разтича. Върху всяко кръгче домати се поставя по 2 с. л. от сместта. Ако сместта е рядка, добавя се още малко настърган кашкавал или сирене.





Пече се на 230 градуса предварително загрята фурна, на средно ниво на фурната, около 15 минути до получаване на лек загар на кашкавалената смес.



 

 



Тиквички, моркови, домати, чушки и лук на фурна с яйца и сирене

 

Ястието е подходящо е за хора с дибет, глутенова ентеропатия (цьолиакия), подагра, ревматологични болести, анемия. Не е подходящо за хора с чернодробна и бъбречна недостатъчност, язва, колит и гастрит.


Продукти:

2 моркова;

1 чушка;

1 тиквичка;

1 глава лук;

1 домат;



2 яйца;

100 г бяло саламурено сирене;

2-3 с. л. олио;

Сол на вкус;

1 каф. л. черен пипер;

Магданоз.




 

Начин на приготвяне:

Тавата е с размери 30 см. Чушката се почиства от семките и те се нарязва на дребно. Тиквичката и домата се измиват обилно с вода и се нарязват също на дребно. 





Морковите се белят и настъргват на ренде или се режат на дребни парчета.Нарязва се и лука. Всички продукти се слагат в тавата, добавят се солта, черния пипер, олиото и се разбъркват. 






Налива се 50 мл вряла вода и ястието се слага да се пече в предварително загрята фурна на 240 градуса на ниво долна трета на фурната. Пече се около 40 мин. 








Докато се пекат зеленчуците яйцата се счупват и се разбиват с вилица. Слага се натрошеното сирене и се разбъркват. Изсипват се в тавата, разбъркват се добре и ястието се пече още 20 минути.

 






Мусака от кайма, картофи, моркови, тиквички, домати, лук и чушки на фурна

Ястието е подходящо е за хора с с дибет, глутенова ентеропатия (цьолиакия), подагра (извън пристъп), ревматологични болести. Не е подходящо за хора с чернодробни и бъбречни заболявания, язва, колит и гастрит.

Обърнете внимание, че поливът съдържа 3 ХЕ за цялата тава. Общо ястието има 9-10 ХЕ за тава от 36 см в диаметър. При нестабилни стойности на кръвната захар да се сложи само един картоф. Така намалявате хлебните единици в ястието за цялата тава с 2 ХЕ. Мусаката може да се направи без полив.


Продукти:

500 г кайма;

2 моркова;

2 средно големи картофа; (300 г = 4ХЕ)

1-2 чушки;

2 тиквички;

1 глава лук;

1 домат;

2-3 с. л. олио;

Сол на вкус;

1 каф. л. черен пипер по желание.


Начин на приготвяне:

Тавата е с размери 36 см. Първо се запържва каймата или се изварява във вода за около 20 минути. Измиват се картофите и морковите. Белят се и се нарязват на дребни парчета. Чушките се почистват от семките и те се нарязват на дребно. Тиквичките и домата се измиват обилно с вода и също се нарязват. Нарязва се и лука.



Всички продукти се слагат в тавата, добавят се солта, черния пипер, олиото и се разбъркват. Налива се 1 ч. ч. вряла вода и ястието се слага да се пече в предварително загрята фурна на 240 градуса на ниво долна трета на фурната. Пече се около 1 час до изпаряването на водата.



Докато се пекат зеленчуците се приготвя полива.

Продукти:

2 яйца;

250 г кисело мляко; (1 ХЕ)

1 щипка сол;

2 с. л.  брашно. (2ХЕ)




Продуктите се разбиват с телена бъркалка така, че да не останат бучки. Като се изпари водата, ястието се залива с полива и се връща обратно във фурната да се пече още 15 минути.








Вратна пържола с гъби и лук


Ястието е подходящо за хора с диабет, глутенова ентеропатия (цьолиакия), анемия, затлъстяване. При хора с язва, гастрит и колит да не се слага лук или лукът да не се консумира. Ястието не е подходящо за хора с подагра, ревматологични болести, бъбречна и чернодробна недостатъчност.


Продукти:

6 броя вратни  пържоли;

250 г гъби печурки;

2-3 глави кромид лук;

Сол, черен пипер на вкус;

4 с. л. олио;

50 г ракия;

100 мл бяло вино.


Начин на приготвяне:

Тези пържоли са без мазнина и за да не станат твърди, най-добре е да се готвят в йенска (огнеупорна стъклена) тенджера.

Пържолите се начукват с чукче за пържоли, осоляват се, слага им се черен пипер и се подреждат в подходяща чиния. Заливат се с ракията и се оставят в хладилника да престоят 3-4 часа.




Гъбите се измиват и се нарязват на дребни парчета. Лукът също се измива и се нарязва на полумесеци. Гъбите и лука трябва да отделят редовете пържоли, за да не се слепват.

Взема се стъклена тенджера, подсушава се от вън и в нея се слагат на дъното 2 с. л. олио. 





Нареждат се един ред пържоли, след това се слага от горе нарязания лук и гъби, после се нарежда втори ред пържоли и от горе пак се поръсва с нарязаните гъби и лук докато свършат пържолите и зеленчука. Най-отгоре се слага останалото олио и се налива виното. Покрива се плътно с капака, който от вън е сух.




Пече се на 250 градуса в студена фурна около 45-50 минути. По желание може да се извадят след 40 минути, да се махне капака на тенджерата, и отнова да се запекат, за да се получи загар отгоре.








Болярски кюфтета


Болярите в България са били роднини на царското семейство и също са носели гените на рода Дуло заедно с гена на подаграта. При по-леки случаи на подагра  са се правели кюфтета с плънка, за да се намали количеството на месо, което се консумира. 

Болярските кюфтета са подходящи за хора с диабет, анемия, глутенова ентеропатия (цьолиакия), язва, гастрит, колит, ревматологични болести. Не са подходящи за хора с подагра в остър стадий, бъбречна и чернодробна недостатъчност. Кюфтетата може се пекат на открит огън върху  тенекия, на фурна, на скара, може и да се пържат.


Продукти:

800 г кайма( свинска, телешка, пилешка и т.н.);

2 глави лук;

2 яйца;       

2-3 кисели краставички;

1 каф. л. черен пипер; 1 с. л. чубрица;

1 каф. л. кимион;

½ каф. л.  бахар;

150 г кашкавал;

Сол на вкус.



Начин на приготвяне:

Каймата се слага в купа и към нея се добавят нарязания на дребно лук, яйцата, подправките и солта. Омесва се до еднородна смес. Може да се остави малко да почине в хладилника за няколко часа. 



От каймата се правят кюфтета, като първо се взема малко кайма, разстила се като питка, в средата се слага едно парче кашкавал с размери около 1 см и/или  кисели краставички по желание. Завива се добре кюфтето и се слага да се пече. 




Може да се направят само с кашкавал, топено сирене, други зеленчуци или яйце. Нашите деди не са  правели кюфтетата по-големи от обикновените кюфтета. Сервират се с гарнитура от зеленчуци. Гарнитурите също са измислени, за да се намали консумацията на месо.

 








Пилешки сърца  със зеленчуци


Ястието е подходящо за диабет, глутенова ентеропатия(цьолиакия), гострит, колит, язва в подостър стадий, анемия. Не е подходящо за подагра, ревматологични болести, чернодробни и бъбречни заболявания.


Продукти:

1 кг пилешки сърца;

1-2 чушки;

2-3 глави лук;

1 морков;

2-3 скилидки чесън;

1 каф. л. черен пипер;

Сол на вкус.

Начин на приготвяне:

Първо се сваряват сърцата в студена вода около половин час. Сърцата се прецеждат и бульонът се изхвърля. В тенджерка се налива 150 мл вода и 3-4 с. л. олио, добавя се половин чаена лъжичка сол и като кипне се слагат нарязания на дребно лук, чесън, чушките и настъргания морков.  




В подходяща тава се изсипват сърцата, добавят се  задушените зеленчуци, изсипват се подправките заедно с водата и олиото. 








Пече се в предварително загрята фурна около 25-30 мин.

 

 





Чушки пълнени с кашкавал, сирене и яйца на фурна


При тази рецепта можете да намалите Хлебните единици като намалите брашното и яйцата, защото кашкавалът стяга плънката.

Ястието е подходящо за хора с диабет, подагра, цьолиакия, анемия, гастрит, остеопороза и други ревматологични заболявания. Не е подходящо за бъбречна и чернодробна недостатъчност, камъни в жлъчния мехур и бъбреците.


Продукти:

10 броя чушки;

200 г бяло саламурено сирене;

50 г кашкавал;

2-3 яйца;

1  с. л. брашно;

2-3  с. л. олио.


Начин на приготвяне:

Чушките се пекат на чушкопек или във фурната на горното ниво на 230 градуса с вентилатор в тава покрита отдолу с алуминиево фолио. Опечените чушки се слагат в дълбока тенджера и се похлупват плътно с капак докато изстинат. После се белят и  се почистват от дръжките и семките. Може да се използват и печени белени чушки от консерва.



В подходяща тава слагаме на дъното малко олио, посипваме я с бршано, за да не залепват чушките. В тавичка счупваме яйцата, слагаме натрошеното сирене и настъргания на ренде кашкавал и ги объркваме. Пълним чушките с плънката и ги подреждаме в тавата. Отгоре ги намазваме с малко олио и брашно, и печем на 240 гадуса на долната трета на фурната около 35-40 минути.

 




 

Забулени яйца в доматен сос


Ястието е подходящо за диабет, подагра, затлъстяване, глутенова ентеропатия, анемия, ревматологични болести. Не е подходящо за гастрити, язва, бъбречна недостатъчност.


Продукти за 2 порции:

250 г доматено пюре или сос;

1 печена белена чушка;

4 яйца;

2-3 с. л. олио;

1 каф. л. кимион;

Риган, черен пипрер, сол на вкус;

1-2 скилидки чесън;

Магданоз за поръсване.

Начин на приготвяне:

Доматеният сос се изсипва в дълбок съд – тенджера или касерола и се слага да вари на котлона. Добавя се малко вода, олиото, подправките и като започне да кипи се счупват яйцата и се слагат да се варят в доматения сос. Разбърква се съвсем леко. Като се втвърдят яйцата, яденето се сваляот огъня и се сервира. По желание може да се поръси със ситно нарязан магданоз.





Пилешки воденички с гъби и праз лук

Ястието е подходящо за хора с диабет, глутенова ентеропатия, анемия, ревматологични болести. Не е подходящо за подагра, бъбречна и чернодробна недостатъчност.


Продукти:

500 г пилешки воденички;

3 стръка праз лук;

200 г гъби печурки;

Сол на вкус;

3-4 с. л. олио;

1 каф. л. черен пипер;

Магданоз.


Начин на приготвяне:

Първо се сваряват воденичките до готовност. Прецеждат се от  водата и се слагат в подходяща по големина тавичка. Празият лук и гъбите се измиват и нарязват на парчета  около половин сантиметър. Това ястие е сготвено само с пънчета от гъби.



 

Всички продукти се слагат в тавата, добавя се вода около 1,5 ч. ч., сол, черен пипер, олио и се пече на предварително загрята фурна 30-40 минути до извиране на водата.







Накрая се добавя магданоз нарязан на дребно или сух магданоз.

 






Гъби на фурна с яйца и сирене


Ястието е подходящо за хора с диабет, глутенова ентеропатия, анемия, ревматологични болести. Не е подходящо за подагра, бъбречна недостатъчност.


Продукти:

10-15 броя гъби печурки едри;

1-2 яйца;

100 г кашкавал;

150 г краве сирене;

30 мл олио или краве масло.

Начин на приготвяне:

Гъбитесе измиват, почистват от пръстта и се отделят пънчетата от шапките. Шапките на гъбите се подреждат в подходяща по големина тава. В отделна чиния се настъргва кашкавала, разбиват се яйцата, добавя се натрошеното сирене и се разбърква. Ако диетата не позволява краве масло, към плънката се добавят 1- 2 с. л. олио.



Във всяка гъба се поставяпо една с. л. от плънката и от горе може да се сложи по едно парченце краве масло, ако няма олио в плънката. Налива се половин чаша вода в тавата и гъбите се пекат на 200 градуса в предварително загрята фурна около 20-30 минути на средно ниво на фурната.





Патладжан на фурна с доматен сос


Ястието е подходящо за хора с диабет, бъбрена недостатъчност, цьолиакия, за пости, за подагара, ревматологично болни. Не е подходящо за хора с язва или гастрит.


Продукти:

500 г  патладжан;

3-4 с. л. олио;

Сол на вкус.

Продукти за доматения сос:

3-4 пресни домата или готово доматено пюре от търговскатамрежа;

3 с. л. олио;

Сол на вкус;

2-3 скилидки чесън;

1 каф. л. сух риган;

1 каф. л. черен пипер.



Начин на приготвяне:

Патладжаните се измиват и нарязват на еднакви по дебелина кръгчета около 7-8 мм. Поставят се в купа с подходяща големина и се осоляват. Оставят се за 20 минути да престоят, за да отделят горичвите си сокове. После се измиват обилно с вода. Нареждат се в голяма тава върху хартия за печене като керемиди. Посоляват се със сол, ако разрешава диетата и се поръсват с 3-4 с. л. олио. Пекат се на предварително загрята фурна 240 градуса около 30 минути в зависимост от желания загар.




Като се изпекат, патладжаните се изваждат се от фурната и след като изстинат се подреждат в чиния и към тях се добавя доматен сос.





Начин на приготвяне на доматения сос:

Доматите се настъргват на ренде и се слагат в тенджера да се варят с ½ кафяна чаша вода и 3 с. л. олио. Като поври малко соса се добавят солта, чесъна намачкан с преса,черния пипер и ригана. Оставя се да ври още 10 минути, сваля се от огъня и с него се заливат подредените в чиниите патладжани.





Пица за диабетици


Пицата се прави с арменски хляб –Лаваш. Питките са тънки и нямат нужда от допълнително печене. Питките, които купих са с тегла 40 г - около 2,66 хлебни единици. Пакетът съдържа 6 броя питки по 40 г. Тези пици стават и за отслабване. Не са подходящи за хора с глутенова ентеропатия, язва или гастрит.


Продукти:

3 броя лаваш;

1 червена или зелена чушка;

200 г доматено пюре;

200 г шпеков салам или варено пилешко месо;

100 г кашкавал.


Начин на приготвяне:

Месото (саламът) и чушката се нарязват на малки тънки парчета.

Тавата се постила с хартия за печене. Може и без хартия да ги направите, но ще залепнат, защото пиците са много тънки. Слага се една питка в тавата или питка и половина.



Първо се намазва с доматеното пюре, после се посипва с нарязания на дребно колбас или месо, нарязаната на дребно чушка и накрая се поръсва с настърган кашкавал. Пече се на 180 градуса в предварително загрята фурна на горно ниво на фурната за около 15 минути.


Става бързо, трябва да се разтопи само кашкавалът отгоре върху пицата.

Може да направите пицата с маслини, сирене и други зеленчуци по желание, накрая да я поръсите с магданоз, черен пипер, босилек и т. н.






Пиле печено на фурна


Хората с диабет не трябва да консумират твърди масла и

заради тях публикувам една много популярна рецепта - печено пиле с олио. 


Продукти:

4 пилешки бутчета – долна част;

1 ч. л. червен пипер;

Сол на вкус;

1 каф л. черен пипер;

1-2 с. л. олио.



Пилешкото месо първо се сварява. Прецежда се от бульона и се поставя в малка тавичка. Посолява се със сол, червен пипер, черен пипер и накрая с четка се намазва с олио. 

Пече се на горно ниво в предварително загрята фурна на 230 градуса. 



Като стане готово се сервира със зеленчукова салата.

 За по-бързо готвене може да сварите пилешкото месо предварително, да го замразите във фризера или камерата и когато нямате време да готвите- да си направите печено пиле.





Патладжани на фурна с кашкавал


Ястието е подходящо за хора с диабет, подагра, артрити, чернодробни болести, цьолиакия, анемии и др. Не е подходящо за язва, гастрит и бъбречна недостатъчност.


Продукти:

1-2 патладжана;

2-3 домата;

2 с. л. брашно без връх;

3 с. л. олио;

Сол на вкус;

1 с. л. червен пипер;

1 каф. л. черен пипер;

100 г кашкавал.


Начин на приготвяне:

Първо се нарязват патладжаните на кръгчета около 1 см и се осоляват. Оставят се да престоят 10 минути. През това време се приготвя олиото за намазване. 




В купа се слага сол на вкус, 1 с. л. червен пипер, черен пипер и олио. Разбърква се. Доматите се нарязват на кръгчета. Горчивата вода, която патладжаните са отделили, се изхвърля. 



Кръгчетата се измиват с вода от солта и нареждат в тава покрита с хартия за печене. Намазват се от двете страни с олиото и подправките с помощта на силиконова четка. Пекат се 20 минути в предварително загрята фурна на 230 градуса. 




След това се изваждат и върху всяко парче патладжан се поставя по едно кръгче домат. Отново се намазва всяко кръгче с олиото, но само от горната страна. Връща се във фурната за 10 минути. В това време кашкавалът се настъргва на едро ренде. 





Ястието се изважда от фурната и всяко кръгче се поръсва с малко настърган кашкавал. Връща се отново във фурната за 10 минути, за да се разтопи кашкавала. Ястието се сервира както топло, така и студено. 

По същия начин може да се направят тиквички на фурна с кашкавал. Виж  Диета при глутенова ентеропатия / цьолиакия.






Мусака от тиквички


Ястието е подходящо за диабет, при глутенова ентеропатия, затлъстяване, анемия, ревматоиден артрит, хора с язва и гастрит в ремисия. Не е подходящо за хора с бъбречна и чернодробна недостатъчност.


Продукти:

500 г тиквички;

400 г кайма;

1 глава лук;

3 скилидки чесън;

200 г моркови;

Магданоз;


1 каф. л. черен пипер,

½ каф. л. кимион;

1 ч.л. чубрица;

4 с. л. олио;

1с. л. червен пипер;

Сол на вкус.





За полива:

2 с. л. царевично или пшенично брашно;

2 яйца;

150 мл прясно мляко;

200 г кисело мляко

1/2 каф. л. сода бикарбонат.



Начин на приготвяне:

Тиквичките се измиват и нарязват на дребни кубчета. Каймата с запържва или изварява. Другите продукти не се пържат! Морковите се остъргваат и също се нарязват на дребни кубчета. В тавичка се налива олио на дъното. Слагат тиквичките, запържената или изварена кайма, морковите, нарязания на ситно чесън, лук и подправките. Всичко се обърква и се изсипва в тавичката. Налива се вода до ¾ от нивото на зеленчуците. Пече се в предварително загрята фурна на 230 градуса с вентилатор 30 мин. Докато мусака се пече, от царевичното брашно, яйцата, киселото и прясно мляко се прави полив и като изври водата се залива мусаката. Връща се в печката и се пече още 15 минути.




Пълнени тиквички на фурна


Ястието е подходящо още за хора с подагра, анемия, ревматологични болести, чернодробни болести, глутенова ентеропатия. Да се консумира в малки количества от хора с язва или гастрит, при бъбречна недостатъчност.


Продукти:

5 тиквички;

3 яйца;

100 г сирене;

50 г кашкавал;

100 г шунка или варено месо;

4-5 с.л. олио;

1 каф. л. черен пипер.


Начин на приготвяне:

Тиквичките се измиват и разрязват на две половини. С лъжица се издълбават тиквичките и вътрешността се събира в отделна купичка. Ако на някоя тиквичка семето е узряло, то се маха и се слага малко повече от другите продукти. Вътрешността на тиквичките се нарязва на дребно и се прибавя ситно нарязаната шунка (варено месо), натрошеното сирене и разбитите яйца. Всичко се размесва и с тази плънка се напълват издълбаните тиквички. 



Подреждат се в подходяща тава за печене. Налива се олиото и 200 мл вода.  Пече се в предварително загрята фурна на 240 градуса около 30-40  минути на долната трета на фурната. Като се изпекат се изваждат и по желание може да се поръсят с настърган кашкавал и да се запекат още 10 минути.





Карфиол печен на фурна – аламинут

Време на готвене 35-45 мин.



Необходими продукти:

1 глава карфиол – 1200 г;

150 г кашкавал от краве мляко;

2 с. л. олио;

1 щипка сол;

1 каф. л. черен пипер;

1 каф. л. червен пипер;

Начин на приготвяне:

Карфиолът се накъсва на розички, измива се, посолява се, слагат се подправките, олиото, разбърква се  и се поставя върху хартия за печене в голямата тава на фурната. Пече се на 225 градуса в предварително загрята фурна около 40 мин. Ако е по-малко количество се пече 30 мин. Накрая се поръсва с настъргания кашкавал и се запича още 10 мин. Ястието в тава с размери 31 см/33 см се разделя на четири порции. Всяка порция съдържа 1 ХЕ.





Печено месо с праз лук и капия


Ястието е подходящо за хора с диабет, затлъстяване, анемия, глутенова ентеропатия. Не е подходящо за хора с язва, подагра, гастрит, бъбречни и чернодробни заболявания.


Продукти:

500 г месо (свинско - обезкостено и без мазнина);

3 стръка праз лук (или кромид лук нрязан на едро);

2 броя червени чушки (капия);

3 с. л. олио;

Сол и черен пипер на вкус.

Начин на приготвяне:

Месото се нярязва на малки парчета и се запържва за кратко време на котлона с 3 с. л. олио, колкото да се запечата. За хора с гастрит да не се пържи, а да се извари за 10-15 минути в студена вода. Нарязва се празия лук и чушките на средно големи парчета и се поставят в тавичка, изсипва се месото с олиото, посолява се и се покрива с алуминиево фоио. Пече се около 60 минути покрито с фолио на 230 градуса докато месото омекне. След това се маха фолиото, връща се във фурната и се запича 10 мин. до зачервяване. Разделя се на четири порции. Всяка порция съдържа 1 ХЕ.





Гювече с домати и лук


Продукти за четири гювечета:

3 средно големи глави кромид лук;

4 яйца;

600 мл доматен сок от смлени домати;

200 г моркови;

4 с л олио;

Босилек и черен пипер на вкус;

Сирене - по една плочка за всяко гювече с желаната големина.

Начин на приготвяне:

В четирите гювечета се слага първо по 1 с.л. олио, след това почистените и настъргани моркови, нарязаният на полумесеци лук, подправките, по 150 мл доматен сок или пюре и по една плочка сирене с желаната големина. Накрая върху всяко гювече се счупва по едно яйце. Слагат се капачетата и се пече на загрята фурна 220 градуса около 25 мин. докато омекне лука и се опече яйцето. 

Всяко гювече съдържа по 1 ХЕ.





Риба сабя в алуминиево фолио


Продукти:

1 кг риба сабя;

3 с л олио;

1 каф.л. черен пипер;

1 ч.л. девисил;

1 ч.л. джоджен;

1 ч.л. червен пипер;

сол на вкус;

4 глави кромид лук;

1 лимон.



Начин на приготвяне:

Рибата се размразява, почиства и измива. Нарязва се на парчета.

Смесват се подправките и солта, добавя се олиото и парчетата риба сенамазват отвътре и отвън. Оставят се да престоят 1-2 часа в хладилника.


 

Обелва се и се нарязва лукът  на кръгчета. Всяко парче риба се увива в алуминиево фолио, като първо фолиото се намазва с олио, поставя се по 1-2 парчета от лука, под и над парчето риба, завива се и се поставя с тавата. 


Ако е останало олио от мариноването на рибата, то да се използва за намазването на фолиото. Пече се на 230 градуса загрята фурна около 45 - 50 мин. Като изстине, фолиото се маха и се сервира с лимон. 


По този начин може да се направи пъстърва, риба хек, едър сафрид и др.





Печена пържола на фурна


Продукти:

1 кг месо без мазнина, нарязано на 5 пържоли;

Соев сос 2 с. л.;

Сол, черен пипер, червен пипер на вкус;

1 ч. ч. червено вино.


Начин на приготвяне:

Месото се начуква с чукче за пържоли, овкусява се като в чиния се слага черен пипер, сол, червен пипер, чубрица и малко соев сос и половината от  червеното вино. Пържолите се овалват и се оставят в марината да престоят поне 2 часа.

След това пържолите се прецеждат от марината и се пекат с 1 ч. ч. вода, ½ ч. ч. червено вино, 3-4 с.л. олио, покрива се тавата с алуминиево фолио и месото се пече на 240 градуса около 1 час. Когато омекне се маха фолиото и се оставя месото да  се запече още 15 мин. до приятен загар. Сервира се със салата.





Риба плакия – класически вариант


Продукти:

риба  1 кг ( едър сафрид, бяла риба, хек, риба сабя, пъстърва и пр.);

400 мл доматено пюре;

2 големи глави кромид лук;

чесън – 3 скилидки нарязани на дребно;

1 голям морков 200 г;

100 г гъби нарязани на дребно;

черен пипер;

1 ч. л. босилек;

2 бр. дафинов лист;

сол на вкус;

2 с. л. олио;

100 мл вода.

Начин на приготвяне:

Рибата се почиства и се измива, по желание се нарязва се на шайби или се слага цяла в тавата. Добавят се нарязания лук, настъргания или нарязан морков на ренде, чесъна и подправките. Залива се с доматеното пюре, добавя се около 100 мл гореща вода и олиото. Покрива се с алуминиево фолио и се пече около 60 мин. на 230 градуса предварително загрята фурна.

Ястието се разделя на 4 порции. Една порция съдържа 1 ХЕ.





Риба Хек с праз лук





Продути:

1 кг риба Хек;

3 стръка праз лук;

400 мл доматен сос или доматено пюре;

1 морков;

2-3 скилидки чесън;

3-4 с.л. олио;

1 равна каф. л. черен или бял пипер;

1 равна  ч.л. розмарин;

1 равна ч.л. девисил;

1 с.л. червен пипер;

Сол на вкус;

Вода.


Начин на приготвяне:

Рибата се почиства и измива. Премахва се черната ципа от вътрешната част на коремната кухина. Нарязва се на шайби и се слага в тавата. Празият лук се измива и нарязва на средно големи парчета. Морковът се настъргва на ренде или се нарязва на дребно. Добавят се подправките и олиото. Ако доматеното пюре е от консерва, опитайте на вкус, защото коонсервите са осолени. 



Покрийте тавата с алуминиево фолио и печете на 230 градуса 45 мин. в загрята фурна. След като рибата омекне, махнете фолиото и запечете още 15 мин.  до получавяне на желания загар.

Всяка порция съдържа 1 ХЕ (Хлебна Единица).

Ястието е подходящо за хора с анемия, подагра, чернодробни и бъбречни заболявания.








Зелен боб – яхния


Една порция съдържа 1 ХЕ (Хлебна Единица).

Яхнията е подходяща за почти всички диети с изключение на болните с  язва или гастрит в остър стадий.



Продукти:

1 буркан зелен боб консерва или пресен зелен боб;

300 мл доматен сос от настъргани домати или консерва;

1 глава кромид лук;

1 морков настърган;

2-3 скилидки чесън;

Сол на вкус;

1 каф.л. черен или бял пипер;

1 каф. л. кимион;

1 ч.л. джоджен;

2 с.л. брашно;

1 с.л. червен пипер;

3 с.л. олио;

Вода. 


Начин на приготвяне:

Преди да започнете готвенето пригответе всички продукти. Пасирайте доматената консерва, ако е с цели домати; нарежете лука, чесъна и настържете моркова. Отворете буркана със зеления боб и изхвърлете водата. Ако имате пресен боб, първо го сварете, а замразеният зелен боб трябва да бланширате за 1-2 мин. в кипяща вода.

Първо се слага в тенджерата малко вода и се кипва. Като кипне се добавя настъргания морков, лука, чесъна и се оставят да врат докато омекне моркова. Ако доматеното пюре е кисело, зеленчуците няма да омекнат и за това го добавяте по-късно. След около 15 мин. добавете брашното размито в малко вода и разбъркайте докато се получи каша, добавете доматеното пюре и олиото. 



Ако сосът стане много гъст, добавете още вода до желаната гъстота. Прибавете подправките и когато сосът стане готов, накрая изсипете сварения зелен боб в тенджерата. Варете още поне 5 мин, като бъркате, за да не изгори яхниятя. После изключете котлона и оставете  ястието да се довари на изстиващия котлон.








Руло от месо / Руло Стефани  



Продукти:

1 кг кайма смес – телешка 60% и свинска 40%;

5 яйца;

1 морков;

3-4 кисели краставички;

1 с.л. олио;

1 глава лук;

1 каф.л. черен пипер;

1каф.л. кимион;

1 с.л. чубрица;

50 г кашкавал;

Сол на вкус.


Начин на приготвяне:

Първо се сваряват яйцата и се обелват, сваряват се морковите и се нарязваат по дължина. Каймата се омесва като за кюфтета, като се  добавят 2 яйца, лук нарязан на дребно, черния пипер, чубрицата и кимиона. Добавя се и сол, ако каймата не е солена.


Изрязва се парче хартия за печене с размер 15 см по-голямо от голямата тава на фурната, намазва се с една лъжица олио и на нея се разстила каймата във форма на правоъгълник, който да не е по-голям от дъното на тавата. Нареждат се сварените и нарязани моркови, киселите краставички по дължина на правоъгълника и яйцата срязани на половина или четвъртина.  С помощта на хартията каймата се завива на руло, като накрая цялото руло се увива в хартията, без тя да остава вътре в рулото. Краищата на хартията се подгъват. Рулото се поставя по диагонал в тавата на фурната и се пече на 240 градуса 30 мин. в предварително загрята фурна. 


След това рулото се изважда, маха се хартията и се поръсва с настъргания кашкавал. Връща се във фурната и се пече без хартията още 15 мин. Изважда се от фурната, за да не изсъхва.



Резен от 1,5  см от рулото е 1ХЕ.








Пиле в плик със зеленчуци


Дозата е двойна, може да я намалите наполовина.

Продукти:

4 картофа средно големи;

3-4 моркова;

1 глава карфиол (цветно зеле);

2 тиквички;

2 чушки;

1 стрък праз лук;

1 глава кромид лук;

4-5 скилидки чесън;

1,5 кг пилешки бутчета прерязани през ставата;

5-6 с.л. олио;

1 с.л. чубрица;

1 ч.л. черен пипер;

1 с.л. червен пипер;

1 каф.л. кимион;

Сол на вкус.

Два целофанови плика за печене на пиле.


Начин на приготвяне:

Зеленчуците се измиват и нарязват на парчета с размери около 1-1,5 см. Цветното зеле се накъсва на розички. Всички зеленчуци се слагат в голяма и дълбока тава и се посоляват, слагат се подправките и олиото и се разбъркват. В целофановите пликове най-отдолу се слага пилешкото месо, след това внимателно се слагат зеленчуците, за да не се скъсат пликовете. После  се завързвати с ножица леко сеправят 3-4 срязвания на плика, за да излиза горещия въздух. 


Пече се на предварително загрята фурна 240 градусаокоро 1 час. Пликовете не се обръщат, защото много лесно се късат. Като изстине малко ястието се отваря и се сипва в чинии.

Всяка порция съдържа 1 ХЕ.  Ястието е подходящо за всички диети, включително и подагра. 






Прясно зеле с кайма на фурна без пържене

Зелето с кайма е подходящо още за хора с анемия, чернодробни заболявания, бъбречни болести, ако им разрешават да ядат месо. Зелето може да се направи с по-малко кайма (например 200 г) и да се консумира от хора с подагра и други ревматологични  болести.

Една порция  съдържа 1 ХЕ.


Продукти:

1  прясна зелка;

400 г кайма;

3 - 5 с.л. олио;

1 морков;

300 мл доматено пюре или 2-3 домата настъргани;

2 дафинови листа;

2 с.л. червен пипер;

1 каф. л. черен пипер;

1 с.л. чубрица;

1 каф. л. риган;

Сол на вкус.

За хора с анемия можеда се добави и стрита на прах суха коприва.


Начин на приготвяне:

Каймата се запържва смалко олио без сол и подправки. Каймата може и да се извари, но зелето не е подходящо за хора с остър гастрит или язва. Ако не искате да пържите, каймата трябва да  се раздроби и да се сложи да се  свари заедно със зелето.

Зелката се измива и се нарязва, слага се 1 ч.л. сол, вода до 1/3 на тенджерата, обеления и нарязан морков, дафиновия лист, каймата раздробена на дребно, затваря се капака на тенджерата под налягане и ястието кипи около 15 минути, после се изключва.  Ако нямате тенджера под налягане трябва да сложите зелето в обикновена голяма тенджера и да го разбърквате от време на време докато омекне и се свари.


Като се свари зелето, прехвърляте го в тавата за печене с подходяща големина. Трябва да има останала вода от варенето, ако няма – доливате вода 1 или 1,5 чаши, но не много, за да може водата да изври при печенето. Добавяте олиото, запържената кайма,  ако не сте я сложили да се свари в зелето, доматеното пюре, останалите подправки, смесвате всичко  и  слагате ястието във  фурната да се пече около 1 час на 240 градуса. Разбъркайте зелето поне два пъти докато се пече, за да не загори отгоре. После може да изключите печката и да оставите зелето да се допече и зачерви на изстиващата фурна.





Запеканка със зеленчуци без пържене 

авторска рецепта

Това ястие е подходящо за хора с диабет, анемия, подагра, чернодробни заболявания. За хора с бъбречни заболявания, може да се направи без яйца. Накрая да се поръси с настърган кашкавал и да се запече. 

Една порция съдържа 1 ХЕ.


Продукти:

1 стрък праз лук;

1 голям морков настърган на ренде;

200 – 300 г прясно зеле сварено;

4 с.л. олио;

3 червени печени, белени чушки;

200 г доматено пюре или 2 домата настъргани на ренде;

1 каф. л. сол;

2 с.л. стрита коприва;

1 каф. л. черен пипер;

1 каф. л. кимион;

100 мл вода.



Начин на приготвяне:

Първо трябва да сварите малко прясно зеле с вода на котлона. Ако сте готвили прясно зеле по друга рецепта, може да си запазите малко от зелето в хладилника или фризера. Зелето не замръзва и като го извадите от фризера не губи вкусовите си и хранителни качества. 


Празият лук се измива и нарязва на средно големи парчета. Кората на моркова се остъргва и морковът се настъргва на дребно ренде. Чушките в тази рецепта са консервирани без оцет от буркан. Нарязват се чушките на дребно и се слага всичко заедно в тавата. Добавят се доматите, копривата, черния пипер, кимиона и всичко се обърква с половин чаена чаша вода. Пече се на 230 градуса на загрята фурна на средно ниво на около 25 мин. Като се изпари водата се слагат две разбити яйца и ястието се запича още 7-10 минути.





Гъби с маслини на фурна

Ястието е подходящо за пости и хора с диабет. Една порция съдържа 1 ХЕ.

Не е подходящо за хора с подагра, бъбречна недостатъчност.



Продукти:

300 г гъби печурки;

3 стръка праз лук;

15-20 броя маслини;

3 с.л. олио;

Сол на вкус;

1 каф.ч. черен пипер;

1 ч.л. чубрица;

1 ч. ч. вряла вода.

Начин на приготвяне:

Гъбите се измиват, почистват от пръстта и се нарязват на средно гоеми парчета. Празият лук също се измива и нарязва, маслините се почистваат от костилките и се слагаат в ястието. Добавя се олиото, солта, подправките, водата и се покрива с алуминиево фолио.

Пече се около 30 мин. в предварително загрята фурна на 220 градуса до омекването на гъбите. Веднага се изважда от фурната когато стане готово.





Агнешко печено на фурна


Продукти:

2 кг агнешко месо нарязано на парчета;

4 с. л. олио;

1 ч. л. сол;

1 каф. л. черен пипер;

1 с. л. червен пипер;

1 ч. л. девисил;

1 ч. л. джоджен;

100 мл бяло вино;

50 мл ракия;

100 мл вода.


Начин на приготвяне:

Месото се нарязва на парчета и се измива от кръвта. После се приготвя сместа за овалване на месото. В дълбока чиния или купа се слагат солта, олиото, и подправките. Прчетата агнешко месо се овалват в сместа и се поставят в подходяща по големина тава за печене. Налива се 100 мл бяло вино, 50 мл ракия и се добавя 100 мл вода. Тавата се покрива с алуминиево фолио и се слага да се пече на фурна 240 градуса около 1 час. След това се маха фолиото и се пече още 20 минути до получаванена желаният загар.





Тиквички печени на фурна с чеснов сос


Ястието е подходящо за хора с диабет, цьолиакия, подагара, анемии, ревматологично болни, холецистити, холелитиаза, нефролитиаза, анемии. С внимание да се консумира от хора с язва или гастрит. Може да се започне захранване с тиквички, когато язвата и гастрита са в ремисия. Да не се слага чесън в соса при язва и гастрит.


Продукти:

1,5 кг тиквички;

3-4 с. л. олио;

Сол на вкус.

За соса:

400 г кисело мляко;

1 каф. л. сол;

1/3 връзка копър;

2 скилидки чесън;

1 щипка черен пипер.


Начина на приготвяне.

Тиквичките се измиват и нарязват на еднакви по големина кръгчета около 1 см. Нареждат се в голяма тава върху хартия запечене като керемиди. Посоляват се със сол с почощта на солница и се поръсват с 3-4 с. л. олио. Пекат се на предварително загрята фурна 240 градуса около 40 минути в зависимост от желания загар.



През това време се приготвя соса. В киселото мляко се слага сол на вкус, копърът се измива, нарязва и сащо се слага заедно с намачкания с пресата чесън. Добавя се черния пипер и се разбърква.



Като се изпекат, тиквичките се изваждат се от фурната и след като изстинат се подреждат в чиния в един ред с леко застъпване. Поднасят се с чесновия сос.

Популярни публикации:

ДИЕТА И ХРАНЕНЕ ПРИ ПОДАГРА БЕЗ ПЪРЖЕНЕ - ВТОРА СТРАНИЦА

Салати за хора с язва или гастрит

Студен бюфет

Салати и диети - втора страница

ДИЕТА И ХРАНЕНЕ ПРИ ПОДАГРА БЕЗ ПЪРЖЕНЕ - ПЪРВА СТРАНИЦА

ДИЕТА ПРИ ЯЗВА И ГАСТРИТ

ЗАКУСКИ И ДИЕТИ - втора страница

Майонези и диети

Десерти със захар