ДИЕТА И ХРАНЕНЕ ПРИ ПОДАГРА БЕЗ ПЪРЖЕНЕ - ВТОРА СТРАНИЦА

 

Поради големият интерес към диетата за подагра е направена  втора страница.


Постна мусака с ориз и зеленчуци

Мусаката е подходяща за хора с подагра, ревматологични болести, язва, гастрит и колит. Не е подходяща за хора с диабет, бъбречна и чернодробна недостатъчност. Хората с  глутенова ентеропатия (цьолиакия) да направят мусаката с царевично брашно.


Продукти:

1 ч. ч. ориз;

1 картоф;

1 морков;

1 чушка;

1 тиквичка;

3 с. л. сварен грах;

1 глава лук;

3-4 с. л. олио;

1 каф. л. черен пипер;

Магданоз по желание;

Сол на вкус или според диетата.

За полива:

3 яйца;

1 ч. ч. кисело мляко;

1 щипка сол;

1 с. л. брашно (пшенично или царевично).



Начин на приготвяне:

Първо се сваява граха или се използва сварен грах от консерва. Оризът се измива от талка, слага се в подходяща тава и се наливат 5 чаши вода. Добавя се сол, 3 с. л. олио и тавата се слага във фурната да се пече на 240 градуса. Фурната  може да не е загрята предварително.






Картофът и моркова се белят и нарязват на дребно. Тиквичката, чушката и лука също се нарязват на дребно. Като започне да кипи водата, в тавата се слагат последователно нарязания морков, картоф, нарязаната чушка и тиквичка. Оставя се отново да кипне водата и се добавят граха, ситно нарязания лук и подправките.




Ако е необходимо се долива още една или две чаши вода. Пече се общо около 1 час. Като се изпари водата се прави полива. Яйцата се разбиват с вилица или телена бъркалка, добавя се брашното и киселото мляко. Бърка се докато се разбият бучките. Със сместа се залива мусаката и се пече още 15-20 минути докато получи желания загар.






Картофи с чушки, домати, сирене, яйца и кашкавал на фурна  

Ястието е подходящо за хора с подагра, глутенова ентеропатия (цьолиакия), ревматологични болести. Не е подходящо за хора с диабет, язва, гастрит и колит в остър стадий, бъбречна и чернодробна недостатъчност.


Продукти:

3 картофа;

1-2 чушки;

1 -2 домата;

100 г сирене;

1-2 яйца;

50 г кашкавал;

3 с. л. олио или 30 г краве масло.



Начин на приготвяне:

Картофите се сваряват, охлаждат се, белят се и се нарязват на парчета. Чушките се попарват, като първо се измиват, отстраняват се семките и дръжките, потапят се за 1 минута в кипяща вода. После се нарязват се на парчета и се слагат в подходяща тавичка заедно с картофите и олиото.




 

Запичат се за около 20 минути на 240 градуса на горното ниво на фурната. През това време сиренето се натрошава и се разбърква с разбитите яйца. Кашкавалът се настъргва на едро ренде. Доматите се нарязват на кръгчета.






 


След това ястието се изважда от фурната, слагат се сиренето и яйцата и от горе се нареждат доматите на кръгчета. Тавичката се връща отново във фурната и се пече около 10-15 минути. Накрая се пърсва с кашкавала и отново се връща в печката за около 5-10 минути до готовност.






Сирене в пергамент

Сиренето е подходящо за хора с диабет, подагра, ревматологични болести, затлъстяване, глутенова ентеропатиа (цьолиакия), с язва, гастрит и колит в ремисия. Не е подходящо за хора с бъбречна и чернодробна недостатъчност. Това е много добро ястие за летните горещини.


Продукти:

За две порции:

250 г бяло саламурено сирене;

1 червена чушка;

1 зелена чушка;

1 малка глава лук;

40 г кашкавал;

2 с. л. олио;

1 голям домат;

1 каф. л. сух риган.



Начин на приготвяне:

Първо се слага да се изкисне сиренето, като се постави в купа и се налее вода докато го покрие. За да не е солено ястието сиренето трябва да се изкисне поне 4-5 часа в хладилника. 




Доматът се нарязва на кръгчета, чушките също се нарязват на тънки парчета. Кашкавалът се настъргва на едро ренде.Взема хартия за печене и се разрязва на парчета 30/40 см. 






Разстила се хартията, намазва се отдолу с олио и първо се поставя едно кръгче нарязан домат, върху не го се слагат тънко нарязани на кръгчета парчета от двете чушки.  После внимателно се поставя сиренето, за да не се разчупи. 




Поръсва се с една щипка риган и върху него се поставят отново тънко нарязани на кръгчета парчета чушки. Най-отгоре се слага едно кръгло парче домат. 

Добавя се останалото олио и хартията се завива като пакет така, че от нея да не изтича съдържимото.




Пече се на 200 градуса предварително загрята фурна около 20 минути. След това  сиренето се изважда, с ножица се разрязва хартията по диагонал, както е показано на първата снимка. Поръсва се с настърган кашкавал и се връща обратно във фурната за още 10-15 минути до получаване на желания загар.






Султан кебап с пилешко месо / Царски кебап - втори вариант

И това ястие е от поредицата Царски ястия на рода Дуло. Нищо турско няма в него. Императорите в Константинопол са били също от рода Дуло. До 15-ти век Мала Азия е била населена от българските племена хети и фриги, които после насилствено са били принудени да приемат мюсюлманската вяра. В началото на 20-ти век са наречени турци. 

Султан кебап е подходящ за хора с подагра, ревматологични болести, бъбречни и чернодробни заболявания, хора с язва, гастрит и колит в ремисия. Не е подходящ за болни с диабет, глутенова ентеропатиа (цьолиакия).


Продукти:

8 листа кори за баница;

3 моркова;

1 тиквичка;

400 г пилешко месо;

1-2 глави лук;



3-4 червени печени и белени чушки;

100 г сирене;

100 г кашкавал;

Сол според диетата;

Магданоз по желание;

80 мл олио.



Начин на приготвяне:

Пилешкото месо се сварява и като се охлади се нарязва на малки парчета около 1,5 см. Морковите и тиквичката също се сваряват. Може да ги сварите заедно с пилешкото месо след като кипне водата и я припените. Чушките се пекат и белят. Всички продукти се нарязват на дребно заедно с лука и магданоза. Сиренето се натрошава. В купа се слагат всички нарязани продукти, добавя се сол и 2 с. л. олио и се разбърква. Това е плънката на кебапа. Разделя се на четири части.




В купичка за супа се слагат две кори за баница така, че краищата има да излизат навън,  както е показано на снимката. Корите се намазват с олио и в тях се изсипва ¼ от плънката, като по средата се слага и един ред натрошено сирене. После корите се сгъват и с тях се затваря купичката от горе, намазват се корите с олио. 






Похлупва се купичката с ръка и се обръща първо в ръката, а после внимателно се поставя с дъното на горе в тава покрита с хартия за печене и намазана с олио. По същияначиин се напълва  и другата плънка. 






След това се прави соса Бешамел:

Продукти:

 2 с. л. брашно (30 г);

30 г краве масло (или 2 с. л. слънчогледово олио);

300 г прясно мляко;

Сол на вкус или според диетата;

1 равна каф. л. индийско орехче или черен пипер. 




Начин на приготвяне:

В дълбок тиган или малка тенджера се разтопява първо маслото, добавя се брашното и се запържва до златист цвят без да загаря. При постоянно бъркане се налива постепенно прясното мляко. Добре е да се разбърква с телена бъркалка, за да не станат бучки.  Като кипне се сваля от котлона.




С този сос се покриват купичинките кебап така, че да се вижда малко от корите за баница. Пече се на 200 градуса предварително загрята фурна около 35 минути на долното ниво на фурната. След това се изважда и купчинките се поръсват с настърган кашкавал. Връща се отново във фурната и се пече още 10-15 минути до получаване на желания загар.

 





Запеканка с тиквички, чушки, домати, яйца, кашкавал, извара, чесън и лук

Ястието е подходящо за хора с, диабет, глутенова ентеропатия (цьолиакия), затлъстяване, подагра, ревматологични болести, анемия. Не е подходящо за хора с бъбречна и чернодробна недостатъчност, язва, гастрит и колит.


Продукти:

1 тиквичка;

2-3 печени и белени чушки;

1-2 домата;

1 глава лук;

3-4 скилидки чесън по желание;

Копър и магданоз;


1 щипка черен пипер;

2 яйца;

100 г извара;

3-4 с. л. олио;

50 г кашкавал;

Сол според диетата.



Начин на приготвяне:

Тиквичките се измиват и нарязват на тънки кръгчета. Лукът се бели, измива и нарязва на полумесеци. Чушките се пекат, почистват се от семките и се белят. Доматите се мият и нарязват на полумесеци. 





Яйцата се разбиват с вилица и към тях се добавя изварата. Кашкавалът се настъргва на ренде.

Тиквичките се нареждат в намазнена тава с размери 20-22 см, поръсват се с 1 с. л. олио и се пекат в предварително загрята фурна 25 мин. на 240 градуса.




След това върху тях се поставя един ред печени и белени чушки, нарязания лук, намачкания с преса чесън, нарязания на ситно копър и магданоз. Най-отгоре се нареждат нарязаните домати.







Връща се във фурната за 15 минути. Накрая запеканката се залива с разбитите яйца и изварата, и се поръсва с настъргания кашкавал. Пече се още 10-12 минути.


 





Гювече със сирене, кашкавал и зеленчуци

Подходящо е за хора с подагра, глутенова ентеропатия (цьолиакия), ревматологични болести, диабет. Не е подходящо за хора с язва, гастрит и колит в остър стадий, бъбречна и чернодробна недостатъчност. За диабетици да се сложи 2 с. л. олио в гювече.


Продукти:

За 3 малки гювечета:

1 стрък праз лук или 2 глави кромид лук;

200 г кашкавал;

250 г изкиснато сирене;

3 домата;

3 яйца;

3 чушки зелени или червени;

5-6 стръка пресен магданоз;

3 с. л. олио;

50 г краве масло.


Начин на приготвяне:

Сиренето се нарязва на парчета и се изкисва във вода поне за 6 часа, за да не станат пресолени гювечетата.

Празият лук, чушките, кашкавалът и половината домати се нарязват на дребни парченца. Другата половина от доматите се нарязва на кръгчета. Магданозът се нарязва на ситно. 



Дъното на всяко гювече се намазва с краве масло. Най-отдолу се слага праз лук и нарязаните на дребно домати, след това сиренето, нарязаните на дребно чушки, над тях кашкавала и най-отгоре се покрива с нарязаните на кръгчета домати. Слагат се капачетата и гювечетата се пекат в предварително загрята фурна 200 градуса около 30 минути. 





След това се изваждат от фурната, отварят се капачетата, гювечетата се поръсват с магданоз и от горе се счупва по едно яйце. Връщат се отново във фурната за 10 минути, за да се запекат яйцата.






Кайма-кебап по царски

Това ястие е също от поредицата на царските ястия. Подходящо е за хора с подагра в ремисия, глутенова ентеропатия (цьолиакия), ревматологични болести. Не е подходящо за хора с язва, гастрит, колит, диабет, бъбречна и чернодробна недостатъчност.

Продукти:

600 г кайма (пилешка свинска,);

2-3 филии хляб;

2 яйца;

2 тиквички;

2 патладжана;

1 глава лук;

5-6 картофа;

1-2 моркова;


5-6 стръка магданоз;

1 ч. л. риган или босилек;

1 каф. л. черен пипер;

½ каф. л. кимион;

1 с. л. чубрица;

Сол на вкус;

5-6 с. л. олио;

500 мл доматен сос по желание.


Начин на приготвяне:

Желателно е картофите, тиквичките и патладжанът да са с еднаква дебелина, за да стане ястието по-красиво.

Каймата се омесва като за кюфтета. Слагат се яйцата, нарязания на ситно лук, чубрицата, черния пипер, солта, кимиона и изцедения от водата накиснат хляб. Ако в каймата има много вода, използвайте сух хляб. Всичко се обърква до еднородна смес и от каймата се правят неголеми кюфтета. 


Патладжанът се нарязва на колелца с дебелина 7-8 мм, поставя се в купа и се осолява с 1 с. л. сол. Оставя се да престои 20-25 минути докато се отделят горчивите сокове. През това време се нарязват на колелца със същата делбелина тиквичките и обелените картофи. След като патладжанът се изцеди от горчивия  сок и се измие обилно с вода, започва се реденето на  кебапа. Между две колелца картофи се поставя едно кюфте, до него се нареждат едно колелце от тиквичката и едно от патладжана. Пак се поставя картоф с кюфте, второ кръгче картоф и отново тиквичка, а след това патладжан. 


Редят се в тавата докато се напълни. Желателно е зеленчуците и кюфтетата да се слагат малко наклонени, за да се опекат по-лесно. Ако остане кайма се поставя в средата на тавата или част от зеленчуците, за да се напълни тавата. Добавя се олиото, 150 мл вода и тавата се покрива с алуминиево фолио. Пече се на 240 градуса в предварително загрята фурна около 1 час. 

Така трябва да изглежда ястието след  като се махне фолиото след 1 час. Картофите трябва да са омекнали, а каймата да е опечена.




След това фолиото се маха и тавата се връща отново във фурната,  да се запече още 15 – 20 мин. до получаването на желания загар.





По желание, след като се махне фолиото, може да се добави доматен  сос и да се запече отново във фурната около 15 минути.





Царски  кебап

Този кебап също е от кухнята на царските рецепти  и цели ястието да се сготви с по-малко месо и да бъде вкусно. В интернет мржата е написан като Арабски кебап, но на Арабския полуостров и в пустините не се отглеждат зеленчуци. Не само историята, писмеността и културата са ни откраднали, но дори и манджите! Ястието е подходящо за хора с подагра, ревматични болести, цьолиакия (глутенова ентеропития), чернодробни болести и бъбречни заболявания без бъбречна недостатъчност. Не е подходящо за хора с язва, гастрит, колит. При диабет да се направи без картофи.


Продукти:

300 г месо (свинско или пилешко);

1 тиквичка;

1 патладжан;

2 чушки;

1 глава лук;


3 картофа;

2-3 моркова;

4-5 скилидки чесън;

5-6 стръка магданоз;

1 ч. л. риган;

1 каф. л. черен пипер;

Сол на вкус;

5-6 с. л. олио;

Маслини за украса.


Начин на приготвяне:

Патладжанът се нарязва на парчета, слага се 1 ч. л. сол, разбърква се и се оставя на стайна температура да си отдели горчивите сокове. Месото се нарязва на парчета с размери около 2 см и се слага в студена вода на котлона, за да се свари за около 25 – 30 минути. През това време се белят нарязват останалите зеленчуци. Месото се оцежда от водата и се слага в подходяща по големина тава заедно с обелените и нарязани картофи, моркови, лук, чесън. Патладжанът се измива обилно с вода и се добавя се към ястието.



Тиквичките и чушките също се слагат в тавата, предварително почистени и нарязани с размери около 2 см. Добавят се подправките, олиото и се налива 1 ч. ч. вода. Пече се в предварително загрята фурна 240 градуса около 1 час. Отваря се фурната, разбърква се ястието и към него се добавя нарязания на ситно магданоз. Връща се обратно във фурната за около 10 минути до получаването на желания загар. Сервира се с украса от маслини по желание.

 




Пиле с ориз, кисело зеле и зеленчуци – авторска рецепта

При подагра може да се консумира месо, но малко. Предлагам тази рецепта с пилешко месо, кисело зеле и зеленчуци. Тя е подходяща за хора с подагра в ремисия, глутенова ентеропатия (цьолиакия), анемия, ревматологични болести, чернодробни заболявания и бъбречни болести без бъбречна недостатъчност. Подходяща е и за хора с диабет, но да не се слага ориз. Не е подходяща за хора с язва, гастрит и колит.


 Продукти:

½ кисела зелка;

5 пилешки бутчета – долната част;

1 каф. ч. ориз;

2  моркова;

2 чушки;

4 с. л. сварен грах от консерва;

4 с. л. олио;

1 каф. л. черен пипер;

Сол на вкус или според диетата.


Начин  на приготвяне:

Киселото зеле се нарязва  на дребно и след това се измива обилно с вода, за да намалее киселинноста и солеността му. В тенджера се сваряват пилето, морковите и зелето. Отделно се сварява  ориза докато омекне. Всички продукти се нарязват на дребно, слагат се в подходяща тава с размери най-малко 35 см.


Разбъркват се, добавят се подправките, олиото и пилешките бутчета. Налива се 1 ч. ч 300 мл вода и ястието се пече на загрята фурна 240 градуса около 35-40 минути до получаване на желания загар.


 




Писюр кюфтета

Това ястие е също от Царската кухня на рода Дуло. Писюр е българска дума, която произхожда от глаголите попилявам и пропилявам. В Търновския диалект е синоним на разсипник. В Североизточна България писюр означава още некрасив, мърляч. Думата е заемка от българския език в турския, а не обратното.

Тези кюфтета стават рошави, а не гладки и красиви. Колкото повече ориз сложите, толкова по-рошави ще станат кюфтетата.  Подходящи са за хора с подагра извън пристъп и наследници на болни от подагра, за хора с ревматологични заболявания, анемия, цьолиакия (глутенова ентеропатия), язва, гастрит, колит, чернодробни болести без цироза. Не са подходящи за диабет и бъбречни заболявания.


Продукти:

500 г кайма;

1 каф. ч. ориз до 1 ч. ч. от 200 мл;

1 яйце;

1 малка глава лук;

1 с. л. чубрица;

1 каф. л. черен пипер;

1 равна каф. л. кимион;

2-3 с. л. брашно за овалване на кюфтетата;

Сол на вкус или според диетата.


За соса:

150 мл доматен сос или 2 домата;

1 с. л. червен пипер;

2 дафинови листа;

1 равна каф. л. черен пипер;

3 с. л. брашно ;

2 с. л. олио;

1 морков;

1 малка глава лук;

Магданоз по желание;

Сол 1 равна ч. л.;

1-2 картофа за гарнитура;

Сол на вкус.


Начин на приготвяне:

Първо се правят кюфтета като се измива  ориза, добавят се подправките, яйцето, ситно нарязания лук и се омесва каймата. Оформят се кюфтета колкота голям орех. Да се има в предвид, че кюфтетата увеличават обема си след сваряването. Слага се вода на котлона в подходяща тенджера  с 1 равна ч. л. сол и като кипне се пускат едно по едно кюфтетата оваляни в брашно. Варят се около 30-40 минути до сваряването на ориза. След това кюфтетата се изваждат от бульона и той се изхвърля.

За хора, които не са болни от подагра, бульонът може да се използва за направата на соса или в него да се сварят морковите и картофите.

В друга тенджера се слагат около 800 мл вода и 4 с. л. олио, сол на вкус. Като кипне се добавя ситно нарязания лук, настъргания на ренде морков, дафиновия лист и черния пипер. След като зеленчуците омекнат към тях се добавя доматеното пюре или сос, размитото във вода брашно заедно с червения пипер. Ври на бавен огън около 5 минути и накрая се слага магданоз по желание. Преди да се махне от огъня се слагат в соса кюфтетата, като внимателно се разбъркват, за да не се разчупят. Сервира се с варени картофи или зеленчукова салата.



Царски кюфтета

Царете в България от рода Дуло са страдали от подагра. Българското име на болестта е Царска болест. Гените на подаграта са свързани с генитена интелекта. Нашите царе са били много умни, но са страдали от подагра. Господ едно дал, друго взел! За да могат да ядат кюфтета по празниците заедно с придворните и министрите, за тях кюфтетата са се правели с примеси на зеленчуци и хляб, а вътре са ги пълнели с кашкавал, сирене, яйца, картофи и др. По този начин количеството на месото е било по-малко.

Царските кюфтета са подходящи за хора с чернодробни и бъбречни болести, без бъбречна недостатъчност, анемия. Не са подходящи за хора с диабет, цьолиакия (глутенова ентеропатия), гастрит и язва в остър стадий. Кюфтетата може се пекат на открит огън върху  тенекия, на фурна, на скара върху плоча, може и да се пържат.


Продукти:

300 г кайма( свинска, телешка, пилешка и т.н.);

1 чушка;

1 глава лук;

2 с. л. мариновани гъби (вече не се разрешават при подагра);

2-3 с. л. доматено пюре;

1 яйце;


2-3 кисели краставички;

2-3 филии хляб;

1 каф. л. черен пипер; 1 с. л. чубрица;

1 каф. л. кимион;

2 щипки бахар;

100 г кашкавал;

Сол на вкус.



Начин на приготвяне:

Филиите хляб се накисват в студена вода, изцеждат се от водата и се слагат в купа заедно с каймата. Към тях се добавя нарязания на дребно лук, чушка, яйце, гъбите (до преди 10 години хората  сподагра можеха да ядат гъби), подправките и солта. Омесва се до еднородна смес. Може да се остави малко да почине в хладилника за няколко часа.


От каймата се правят кюфтета, като първо се взема малко кайма, разстила се като питка, в средата се сага едно парче кашкавал с размери около 1 см и кисели краставички по желание. Завива се добре кюфтето и се слага да се пече. Може да се направят само с кашкавал, топено сирене, други зеленчуци или яйце. Сервират се с гарнитура от зеленчуци. Гарнитурите също са измислени, за да се намали консумацията на месо.


Популярни публикации:

Салати за хора с язва или гастрит

ДИЕТА ПРИ ЗАХАРНА БОЛЕСТ / ДИАБЕТ 2-ри тип

Студен бюфет

Салати и диети - втора страница

ДИЕТА И ХРАНЕНЕ ПРИ ПОДАГРА БЕЗ ПЪРЖЕНЕ - ПЪРВА СТРАНИЦА

ДИЕТА ПРИ ЯЗВА И ГАСТРИТ

ЗАКУСКИ И ДИЕТИ - втора страница

Майонези и диети

Десерти със захар